Únor 2008

Grease gun M3

18. února 2008 v 21:47 | Čičin |  Pušky, samopaly
Grease gun M3
V letech 1942-43 byl vyvinut pobočkou koncernu General Motors samopal M3. Konstruktérem tohoto samopalu byl George J. Hyde. Samopal se vyráběl sériově v letech 1943-45.
Samopal měl dynamický neuzamčený závěr a byl převážně sestaven z lisovaných plechových součástí. Měl pistolovou rukojeť a zasunovací drátěnou ramení opěrku.
Verze M3 měla natahování závěru řešeno pomocí kliky na pravé straně pouzdra závěru. Střelba bylo možná pouze dávkou.
V menším počtu byla vyrobena varanta s tlumičem v ráži 9mm Para pro speciální jednotky.
Do konce války bylo vyrobeno 680 000 samopalů M3.
Samopal M3 měl přezdívku "olejnička" (Grease Gun=mazací lis; olejnička ) kvůli svému tvaru a taky, protože má v rukojeti nádobku s mazivem. Velmi se hodil do obrněných složek jako ochrana pro posádky tanků a obrněných vozidel. U vojáků nebyl však moc oblíben pro nestabilitu při střelbě.
Původ: USA
Ráže: 9 mm nebo .45ACP
Délka: 570 mm a s vytaženou pažbou 745 mm
Hmotnost: 3,7 kg
Kapacita zásobníku: 30 nábojů

Suomi M31

18. února 2008 v 21:02 | Čičin |  Pušky, samopaly
Suomi M31
Suomi M 31je finský samopal vyráběný v letech 1931-1944.Vytrval ve výzbroji ozbrojených silách severských zemích až do roku 1980. Celkem bylo vyrobeno necelých 57 000 kusů. Samopal Suomi se vyznačoval vynikající kvalitou, výdrží a spolehlivostí a to i v těch nejtěžších podmínkách. Jeho dlouhá hlaveň umožňovala mnohem přesnější střelbu než ostatní soudobé samopaly (údajně se z něj dalo účinné střílet na vzdálenost 300 metrů, oproti 50-100 metrům u ostatních soudobých zbraní tohoto typu). Jeho nevýhodou byla vysoká výrobní cena: využívalo se nejkvalitnějších materiálů, všechny důležité součástky byly vyráběny strojním opracováním jednolitých kusů oceli. Rudá armáda zkoušela Suomi m/31 ve 30. letech, ale odmítla ji jako pro vojsko nevhodnou (podle posudku komise byla vhodnou maximálně pro zvláštní policejní útvary). Trpké zkušenosti získané za zimní války ji přiměly tento postoj přehodnotit. Původně se předpokládalo, že se prostě samopal Suomi začne v SSSR vyrábět, ale ukázalo se, že sovětský průmysl není schopen složité výrobní postupy dostatečně dobře napodobit.Bylo proto rozhodnuto, že budou vyvinuty vlastní typy samopalů, a Suomi bude sloužit jen jako inspirace.
Původ: Finsko
Ráže: 9 mm Luger
Délka: 870 mm
Hmotnost: 4,68 kg
Kapacita zásobníku: 30, 50 nebo 71 nábojů

S čím hledám

13. února 2008 v 16:19 | Čičin |  S čím hledám
Co se o Baunty Hunter Quick Silver píše na internetu :
Jedná se digitální detektor s multi-tónovou zvukovou identifikací nalezených předmětů doplněnou informacemi zobrazenými na displeji. Detektor rozděluje nálezy do třech různých segmentů, kterým odpovídá i tří-tónová zvuková signalizace a uživatel tak má možnost komfortnější identifikace nalezených předmětů. Automatické odladění půdního efektu díky technologii Squelch-Tech® eliminující falešné signály.
Detektor je velmi lehký a výborně vyvážený. Konstrukce je délkově nastavitelná (7 poloh) a hledání s tímto detektorem nečiní problémy ani velmi vysokým lidem (testováno na 205 cm).
Velmi dobře sedí v ruce a multi-tónové rozlišování je velmi přesné. Železné předměty můžete vydiskriminovat nebo je rozlišovat zvukem - mají přiřazený třetí nejnižší tón.

Ovládání detektoru je velmi snadné a zvládne ho opravdu každý. Stačí ho jen zapnou nastavit citlivost/výkon a můžete začít okamžitě hledat. Jak již bylo uvedeno detektor signalizuje předměty třemi základními tóny a dále je rozděluje na displeji do třech segmentů. Podle těchto informací poměrně přesně určíte předmět, který máte pod cívkou - samozřejmě chce to získat patřičnou praxi.
Další jeho výhodou je možnost připojení přídavných cívek. První je cívka o průměru 26 cm, se kterou detektor získá větší hloubkový dosah a zároveň lepší pokrytí. Druhá přídavná cívka má průměr 10 cm je vhodná do železem zamořených lokalit. Standardně je detektor vybaven cívkou o průměru 20 cm, která je vhodná pro většinu lokalit.
A můj názor na Bounty Hunter Quick Silver :
Lehký a dobře vyvážený detektor za dobrou cenu.
  • multi-tónové rozlišování kovů - 3 tóny
  • velmi kvalitní diskriminace - v prvím stupni diskriminace dvoutónová idetifikace
  • napájení 2x 9V
  • indikace nízkého stavu baterií
  • hmotnost 1,4 kg
  • frekvence 6,7 kHz - VLF
  • vlastní reproduktor
  • sluchátkový výstup 6,3 mm
Hlasujte prosím v anketě

Část mé sbírky - zbraně používané AČR

13. února 2008 v 15:30 Sbírka zbraní
Část mé sbírky - zbraně používané AČR
UK vz. 59L
Sa vz. 58P
Sa vz. 58V
RPG-75
RG F1