Slovníček

27. prosince 2007 v 1:33 | Čičin |  Druhá světová válka
Třetí říše
Německy Drittes Reich. Označuje období, kdy v Německu vládl národní socialismus, tedy od 24. března 1933 do 8. května 1945. Nacistické Německo se samo nazývalo Třetí říší v návaznosti na bismarckovu druhou říši (od roku 1871) a první Svatou říši římskou (existovala do roku 1806). Chtělo se tak ztotožnit s údajně lepší minulostí
Führer
Vůdce. Titul Adolfa Hitlera v nacistickém Německu.
Hitlerjugend
Nacistická mládežnická organizace založena roku 1926. Byla vojensky organizována a sloužila k výchově správných árijců. Členství bylo od roku 1939 povinné.
Árijec
Podle nacistické rasové teorie, osoba čisté německé krve. Árijci se vyznačovali světlou barvou kůže, zrzavými nebo blond vlasy, nízkým lebečním indexem a světlou barvou očí. Termínem neárijec byli označováni židé, částeční židé ale i příslošníci ostatních neněmeckých národů.
Antisemitismus
Odpor a nenávist k židům, případně jejich diskriminace.
Gestapo
Zkratka pro Geheime Staatspolizei (tajná státní policie). Gestapo především sloužilo k potlačování hnutí odporu. Používalo velmi brutální metody vyšetřování
Euthanasie
Ve významu používaném nacisty, cílená likvidace fyzicky, psychicky, či mentálně postižených lidí.
Ghetto
Vyhrazené město nebo část města sloužící pro koncentraci židů. Zpravidla pouze přestupní stanice na cestě do táborů smrti. V Čechách například Terezín.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama