Bitva u Trutnova

19. prosince 2007 v 12:55 | Čičin |  Prusko-rakouská válka
Bitva u Trutnova
Rakouská Severní armáda pod vedením polního zbrojmistra Ludvíka von Benedek postupovala od Olomouce do východních Čech. X. armádní sbor podmaršálka Ludvíka von Gablenz vyrazil v časných ranních hodinách 27. června 1866 ze svého postavení mezi Jaroměří a Dubencem směrem k Trutnovu. Jako první vyrazila brigáda plukovníka Mondla (pěší pluk č. 10 a 24 a prapor polních myslivců č. 12). V 8:30hod obsadila Mondlova brigáda výšiny jižně od města Trutnov - Šibeník, Jánský vrch a Chmelnici. Na její levé křídlo se zařadil 2. dragounský pluk, který ustupoval ze svého postavení od Královce a Petříkovic před pochodujícím pruským I. armádním sborem generála Adolfa Bonina. Jeho předvoj pronikl do města v 10 hodin. Okolo 11 hodiny, kdy byl Trutnov plný Prusů, zaútočil na město 12. prapor polních myslivců společně s dragouny. Přesilou však byli odraženi. Po 11. hodině dorazil na místo podmaršálek Gablenz. Ihned nařídil stažení Mondlovy brigády z trutnovských výšin ke Starému Rokytníku, kde došlo ke spojení se sborovou dělostřeleckou zálohou a brigádou plukovníka Grivičiče ( pěší pluk č. 2 a 23 a prapor polních myslivců č. 16). Pruský generál Bonin v mylném domnění vítězství vydal rozkaz v postupu na Pilníkov. Po dvou nevydařených čelních útocích Grivišovy brigády proti levému pruskému postavení se na potřetí podařilo obchvatem Starého Rokytníku obráti nepřítele k ústupu. Mezitím už na bojiště dorazila brigáda generála Wimpffena (pěší pluk č. 13 a 58), která ihned zaútočila za podpory dělostřelců proti trutnovským výšinám. 2. pruská brigáda stojící v záloze u Kryblice však útok odrazila. Okolo 17. hodiny dorazila k Novému Rokytníku poslední rakouská brigáda X. sboru pod velením generála Knebela (pěší pluk č. 1 a 3 a prapor polních myslivců č. 28). Ta ihned zaútočila proti Janskému vrchu a celou bitvu rozhodla. Okolo 18. hodiny byly jižní výšiny nad Trutnovem obsazeny rakouským X. armádním sborem a dragouni obsadili město. Pruský I. armádní sbor ustoupil až za hranice k Libavě.
Ztráty v bitvě u Trutnova činily na rakouské straně 191 důstojníků, 4 596 mužů a 109 koní. Prusové ztratili 56 důstojníků, 1 282 mužů a 78 koní.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Hans Hans | 21. května 2012 v 10:18 | Reagovat

Hochu - odkud jsi to převzal:-)
Od královce ustupovalo celých 16 - respektive 15 jezdců (jeden padl u benzinky při střetu s čelní hlídkou s Inf.Reg.no.3.)
Jakej útok myslivců krucinál - do boje se nechal zlákat Liposzcak se svíl praporem.
Je to hoodně moc zjednodušené - a právě proto to obsahuje spoustu blbostííííí:-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama