Bitva u České Skalice

19. prosince 2007 v 12:53 | Čičin |  Prusko-rakouská válka
Bitva u České Skalice
Po prohrané bitvě u Náchoda se VI. armádní sbor stáhl 27. června 1866 k České Skalici a obsadil výšiny nad městem mezi nádražím a obcí Zlič. V časných ranních hodinách 28. června byl tento sbor vysrřídán VIII. armádním sborem arcivévody Leopolda. I přez rozkaz vrchního velitele rakouské Severní armády polního zbrojmistra Ludvíka von Benedek, aby se VIII. sbor stáhl z relativně nevýhodného postavení nad řekou Úpou, zaútočil kolem 10. hodiny arcivévoda Leopold, aniž by o tom informoval své brigádní velitele, jedním praporem 75. pěšího pluku proti nastupujícím formacím pruského V. armádního sboru generála pěchoty Karla von Steinmetz. Ani podpora brigády generálmajora Gustava Fragnera (pěší pluk č.15 a 77 a prapor polních myslivců č. 5), který vyslal 5. myslivecký prapor přímo proti bažantnici Dubno a železničnímu náspu vedoucímu z České Skalice na Starkoč, nezabránila katastrofě. Generál Fragner následně vyslal na podporu myslivců 15. a 77. pěší pluk a brigádní dělostřeleckou baterii. Přeztože se brigáda probojovala přez dubenskou bažantnici k železničnímu náspu, byla úplně rozprášena a padl také její velitel. Zbytky rakouských jednotek začaly ustupovat. Arcivévoda Leopold vyslal okolo 12. hodiny do protiútoku brigádu plukovníka Kreysserna (pěší pluk č. 21 a 32 a prapor polních myslivců č. 24). Nejprve postupoval 21. pěší pluk a za ním 32. pěší pluk. V ohybu trati se oba pluky dostaly do křížové palby a byly rozdrceny. Mezi padlými byl velitel brigády plukovník Kreyssern. Ve 14 hodin dorazily na bojiště od Náchoda první síly pruského V. armádního sboru. Arcivévoda Leopold vydal rozkaz k ústup. První odešla brigáda generálmajora Schulze (pěší pluk č.8 a 74 a prapor polních myslivců č. 31), za ní zbytky obou zbývajících brigád. Ústup kryl v prostoru nádraží 31. prapor polních myslivců společně s praporem 36. pěšího pluku a praporem 75. pěšího pluku, vyslanými z Josefovské pevnosti, na výšině Na hradě pak 5. a 24. prapor myslivců. Nádraží padlo okolo 15. hodiny, pouliční boje však pokračovaly. Ústup přes město a přes rozvodněnou Úpu probíhal ve zmatku. Přesto se podařilo všechny brigády zformovat v prostoru Velkého Třebešova a Zaloňova. Záložní IV. armádní sbor postoupil od Dolan ke Sviňišťanům.
Během dvouhodinové bitvy ztratil rakouský VIII. armádni sbor 205 důstojníků, 5 372 mužů a 197 koní. Ztráty Prusů činily 62 důstojníků, 1 300 mužů a 26 koní.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Pavlína Pavlína | E-mail | 4. ledna 2012 v 22:05 | Reagovat

ahojky,píšu seminární práci o prusko-rakouské válce a četla jsem tento článek.Zajímalo by mě z ajkého zdroje autor čerpal.prosím o odpověd na mail:-)děkuju

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama